Ta Crafty+ V2.0 recenzja dotyczy najmniejszego waporyzatora sesyjnego niemieckiej marki Storz & Bickel: sprzętu, który mieści się w kieszeni spodni, a według zagranicznych recenzentów podaje parę porównywalną z dwukrotnie większym Mighty+. Cena tej miniaturyzacji jest jednak konkretna — bateria na cztery do sześciu sesji, brak regulacji temperatury na obudowie i konieczność sięgnięcia po aplikację, jeśli chce się czegoś więcej niż trzech ustawień fabrycznych.
- Uwaga na generacje: co właściwie oznacza „V2.0″
- Specyfikacja Crafty+ V2.0
- Konstrukcja i obsługa
- Jakość pary i smaku
- Bateria i ładowanie: ile sesji na jednym ładowaniu
- Czym różni się Crafty+ od Mighty+
- Czyszczenie i konserwacja
- Plusy i minusy
- Dla kogo tak, dla kogo nie
- Alternatywy
- Werdykt
- Najczęstsze pytania
- Źródła
Nota metodologiczna: nie testujemy sprzętu samodzielnie. Poniższy materiał to synteza recenzji zagranicznych redakcji oraz danych producenta, z podaniem, skąd pochodzi każda ocena. Serwis Vaporizer Wizard blokował bezpośrednie pobranie strony (HTTP 403), więc jego ustalenia relacjonujemy w zakresie, jaki był dostępny publicznie, każdorazowo wskazując tę redakcję z nazwy.
Uwaga na generacje: co właściwie oznacza „V2.0″
Historia modelu ma trzy etapy i łatwo się w niej pomylić:
- Crafty (2014) — pierwsza wersja, dwie temperatury fabryczne, aluminiowa komora, ładowanie starym złączem.
- Crafty+ (2019) — większa bateria, krótsze nagrzewanie, dołożona trzecia temperatura (Super-Booster).
- Crafty+ V2.0 — odświeżenie, w którym doszło gniazdo USB-C i komora pokryta ceramiką.
Ważne zastrzeżenie: oznaczenie „V2.0″ stosują przede wszystkim dystrybutorzy. W katalogu Storz & Bickel urządzenie figuruje po prostu jako CRAFTY+, a producent nie prowadzi osobnej karty dla wersji drugiej. Z tego powodu zagraniczne recenzje też nie używają tej nazwy — ale recenzja Planet of the Vapes opisuje wprost sprzęt z szybszym ładowaniem USB-C i ceramiczną komorą, czyli dokładnie tę generację, o której tu piszemy. Ustalenia Vaporizer Wizard opisują model Crafty+ bez rozróżnienia wersji, więc część uwag tej redakcji dotyczy również starszego wydania.
Źródła rozjeżdżają się także co do roku premiery odświeżenia — spotyka się zarówno 2021, jak i 2023. Nie podajemy daty, bo nie da się jej potwierdzić u producenta.
Specyfikacja Crafty+ V2.0
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Typ grzałki | hybryda — opatentowane połączenie konwekcji i przewodzenia (S&B) |
| Komora | stal pokryta warstwą ceramiki, pojemność 1,4 cm³ wg producenta (sklepy podają ok. 0,25–0,3 g suszu) |
| Temperatury fabryczne | 180 °C (Basis), 195 °C (Booster), 210 °C (Superbooster) |
| Pełny zakres | 40–210 °C, krok 1 °C — wyłącznie przez aplikację / WebApp |
| Sterowanie | jeden przycisk na obudowie + Bluetooth (aplikacja Android, WebApp na desktop) |
| Bateria | wbudowana, niewymienna, jedno ogniwo Li-Ion; VapeFully podaje 3500 mAh |
| Czas nagrzewania | ok. 60 s wg producenta; 80 s w teście Planet of the Vapes; 80–90 s wg VapeFully; 40–60 s w karcie 420market |
| Czas pracy | ok. 40 min, czyli 4–5 sesji (POTV); 4–6 sesji po 10–12 min (Vaporizer Wizard); 6 sesji (VapeFully) |
| Ładowanie | USB-C; ok. 2 h wg POTV, ok. 65 min wg dystrybutorów (o 25 min krócej niż w wersji z micro-USB) |
| Wymiary | 11,0 × 5,7 × 3,3 cm (S&B) |
| Waga | 135 g wg producenta, 120 g wg Planet of the Vapes |
| Gwarancja | 2 lata, przedłużane do 3 lat po rejestracji urządzenia |
| Cena orientacyjna | 949 zł w 420market.pl; 279 USD na rynku amerykańskim wg POTV |
Rozbieżności są tu regułą, nie wyjątkiem. Najbardziej rzuca się w oczy czas nagrzewania: producent mówi o minucie, Planet of the Vapes zmierzyło 80 sekund (a przy dwóch ostatnich komorach na baterii nawet dwie minuty), karta sklepowa podaje 40–60 s. Podobnie z wagą: 135 g u producenta wobec 120 g w tabeli POTV.
Konstrukcja i obsługa
Crafty+ V2.0 to prostopadłościan z tworzywa PEEK z żebrowaną obudową, mniej więcej o połowę mniejszy od Mighty+. Planet of the Vapes zwraca uwagę, że to właśnie ten format decyduje o sensie urządzenia — jest to sprzęt „do kieszeni”, nie do plecaka.
Sterowanie sprowadza się do jednego przycisku i trzech temperatur:
- jedno kliknięcie — 180 °C,
- dwa kliknięcia — Booster, 195 °C,
- trzy kliknięcia — Superbooster, 210 °C.
Testerzy Planet of the Vapes opisują Super-Boost jako ustawienie „zakotwiczone” na maksymalnej temperaturze, przydatne do domknięcia sesji. Wszystko poza tymi trzema wartościami wymaga aplikacji, a tu jest haczyk: Apple usunęło aplikacje waporyzatorowe ze swojego sklepu, więc posiadacze iPhone’a zostali bez aplikacji mobilnej. Storz & Bickel odpowiedział własną WebApp na komputer — to działa, ale trudno nazwać to wygodą w terenie. Użytkownicy Androida nadal mają aplikację.
To najpoważniejsza różnica funkcjonalna wobec większego brata. Jeśli lubisz dobierać temperaturę pod smak, nasz poradnik o temperaturze waporyzacji pokazuje, dlaczego trzy ustawienia bywają za mało.
W zestawie producent daje kabel USB-C, kapsułkę dozującą, zapasowe sitka i uszczelki oraz szczoteczkę.
Jakość pary i smaku
To najmocniejszy punkt urządzenia i miejsce, w którym oba serwisy mówią jednym głosem.
Planet of the Vapes określa parę z Crafty+ jako gładką, chłodną i gęstą, przypisując to zintegrowanej jednostce chłodzącej z obrotowym ustnikiem i swobodnemu przepływowi powietrza. W ich ocenie to sprzęt z najwyższej półki pod względem jakości pary jak na tak małą obudowę.
Vaporizer Wizard pisze o hybrydzie konwekcji i przewodzenia jako o kompromisie między smakiem a chmurą, z równomierną ekstrakcją niezależnie od sposobu napełnienia komory. Ta sama redakcja zwraca uwagę na jedną z najmniejszych oporności ciągu wśród przenośnych waporyzatorów oraz na jednostkę chłodzącą dającą — w jej ocenie — najgładszą parę wśród sesyjnych urządzeń tej wielkości. Zastrzega przy tym, że przy zabrudzonym sprzęcie opór rośnie, a smak siada.
Ceramiczna powłoka komory ma w wersji V2.0 poprawiać właśnie smak. Planet of the Vapes ujmuje to ostrożniej: ich zdaniem ceramika przede wszystkim mniej się brudzi. Deklarowanej poprawy smaku żadne ze źródeł nie potwierdza pomiarem.
Bateria i ładowanie: ile sesji na jednym ładowaniu
Tu leży główny minus urządzenia i to nie jest kwestia sporna.
Planet of the Vapes: około 40 minut pracy, czyli cztery do pięciu sesji na pełnym ładowaniu. Redakcja zaznacza, że to i tak lepiej niż w oryginalnym Crafty (30–35 minut). Vaporizer Wizard podaje przeciętnie cztery do sześciu sesji po 10–12 minut, wskazując czas pracy jako największą wadę modelu. VapeFully mówi o sześciu pełnych sesjach. Karta produktu w 420market podaje ostrożniej: „do 30 minut”.
Innymi słowy: cokolwiek weźmiemy za miarę, Crafty+ V2.0 to sprzęt na jedno wyjście, nie na weekend.
Ładowanie odbywa się przez USB-C. Planet of the Vapes podaje około dwóch godzin, dystrybutorzy — około 65 minut, powołując się na to, że przejście na USB-C skróciło ładowanie o 25 minut wobec wersji z micro-USB. Rozbieżność jest dwukrotna i nie da się jej rozstrzygnąć na podstawie dostępnych materiałów.
Sporna jest też praca podczas ładowania. Strona producenta stwierdza wprost, że urządzenie nie obsługuje trybu pass-through i nie można z niego korzystać w trakcie ładowania. VapeFully twierdzi przeciwnie. Przy tak jednoznacznym zdaniu producenta bezpieczniej założyć wersję z karty S&B.
Czy bateria w Crafty+ V2.0 jest wymienna?
Nie. Ogniwo jest wlutowane i użytkownik go nie wymieni — tak samo jak w Mighty+, który ma dwa takie ogniwa. To decyzja konstrukcyjna Storz & Bickel we wszystkich modelach przenośnych i jednocześnie stały punkt krytyki w recenzjach obu serwisów, zwłaszcza przy tej półce cenowej. Po zużyciu ogniwa pozostaje serwis producenta. Jeśli wymienna bateria jest dla ciebie warunkiem, ta marka odpada w całości.
Czym różni się Crafty+ od Mighty+
To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto rozważa zakup. Planet of the Vapes zrobiło bezpośrednie porównanie i wnioski są dość jednoznaczne:
| Crafty+ V2.0 | Mighty+ | |
|---|---|---|
| Nagrzewanie | ok. 80 s | ok. 60 s |
| Sesje na ładowaniu | 4–5 | 8–10 |
| Regulacja temperatury | 3 ustawienia + aplikacja | pełna, na wyświetlaczu |
| Ładowanie | USB-C, ok. 2 h | USB-C, ok. 3 h (poniżej godziny z Supercharger) |
| Wymiary | 11,1 × 5,7 cm, 120 g | 14,0 × 8,1 cm, 241 g |
| Cena (USA) | 279 USD | 399 USD |
Najważniejsze zdanie z tego porównania brzmi jednak inaczej: jakość pary w obu urządzeniach recenzenci opisują jako niemal identyczną — obie konstrukcje korzystają z tej samej hybrydowej grzałki i podobnej jednostki chłodzącej. Różnica dotyczy wygody, nie efektu.
Rekomendacja Planet of the Vapes: Mighty+ dla większości użytkowników (bateria i sterowanie na obudowie), Crafty+ w podróż — bo to on rzeczywiście znika w kieszeni. Pełny obraz większego modelu opisaliśmy w recenzji Mighty+.
Czyszczenie i konserwacja
Vaporizer Wizard wskazuje niskie wymagania serwisowe jako jedną z najmocniejszych stron modelu — część użytkowników potrafi według tej redakcji czyścić sprzęt raz na kilka miesięcy. Sygnałem, że pora na czyszczenie, jest rosnący opór ciągu i mniej czysty smak; samo czyszczenie zajmuje wtedy kilkanaście minut i sprowadza się do alkoholu izopropylowego. Planet of the Vapes potwierdza: alkohol izopropylowy (lub chusteczki) i woda z mydłem, nic więcej.
Praktyczna wskazówka od Vaporizer Wizard: zapasowa jednostka chłodząca pozwala wymienić brudną na czystą w kilka sekund i odsunąć czyszczenie w czasie.
Plusy i minusy
Na plus (synteza źródeł):
- jakość pary opisywana przez oba serwisy jako niemal identyczna z Mighty+
- naprawdę kieszonkowy format — ok. połowa objętości Mighty+
- bardzo niski opór ciągu (Vaporizer Wizard)
- skuteczna jednostka chłodząca i obrotowy ustnik
- ceramiczna komora, która wolniej się brudzi (V2.0)
- USB-C zamiast starego złącza
- niskie wymagania serwisowe
- gwarancja 2 lata, do 3 lat po rejestracji
Na minus:
- bateria na 4–6 sesji — najczęściej wytykana wada w obu recenzjach
- bateria niewymienna
- brak regulacji temperatury na obudowie: tylko trzy ustawienia fabryczne
- aplikacja mobilna niedostępna na iOS; zostaje WebApp na komputer
- nagrzewanie wolniejsze niż w Mighty+ i wyraźnie wolniejsze niż w nowszych konstrukcjach
- wysoka cena jak na parametry (uwaga Planet of the Vapes)
- rozbieżne dane producenta i testów przy nagrzewaniu i ładowaniu
Dla kogo tak, dla kogo nie
Tak — dla osoby, która nosi waporyzator przy sobie. To główny sens tego modelu. Przy 120–135 g i wysokości 11 cm sprzęt mieści się w kieszeni, a para jest z tej samej półki co w urządzeniach dwa razy większych.
Nie — jeśli chcesz dobierać temperaturę pod smak. Trzy ustawienia i aplikacja na komputerze to niewygodne rozwiązanie. W tym scenariuszu Mighty+ z wyświetlaczem jest po prostu lepszy.
Nie — jeśli sprzęt ma pracować cały dzień poza domem. Cztery do sześciu sesji między ładowaniami to sufit, co do którego żadne ze źródeł nie zostawia złudzeń.
Alternatywy
- Mighty+ — ta sama jakość pary, dwa razy dłuższa bateria i pełna regulacja temperatury, kosztem gabarytów i ceny.
- VEAZY — najtańsze wejście w tę markę; Planet of the Vapes podaje dla niego nagrzewanie ok. 40 s, ale przepływ powietrza jest stały i bardziej ograniczony.
- Venty — flagowiec: ok. 20 s do gotowości i regulowany przepływ do 20 l/min wg testów POTV, czyli dokładnie te dwa parametry, w których Crafty+ wypada najsłabiej. Odpowiednio droższy.
Storz & Bickel prowadzi też osobną linię VAPORMED z urządzeniami certyfikowanymi jako wyroby medyczne (m.in. Mighty+ Medic) — Crafty+ V2.0 należy natomiast do linii konsumenckiej. Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarza.
Werdykt
Ta Crafty+ V2.0 recenzja kończy się wnioskiem, który obie zagraniczne redakcje formułują niezależnie od siebie: to nadal jeden z najlepszych przenośnych waporyzatorów pod względem jakości pary, ale przestał być sprzętem bezkonkurencyjnym.
Planet of the Vapes podsumowuje wersję z USB-C i ceramiką jako potrzebną aktualizację, która nie naprawia wszystkiego, czego oczekiwano po oryginale — bateria i brak regulacji na obudowie zostały nietknięte. Vaporizer Wizard, mimo tego samego zarzutu wobec baterii, wskazuje Crafty+ jako model, po który sięga najczęściej spośród ponad dwustu testowanych urządzeń, właśnie ze względu na rozmiar i jakość pary.
Konkluzja z tych dwóch stanowisk: kupuje się tu format, nie parametry. Jeśli waporyzator ma jeździć z tobą, a nie stać na półce, Crafty+ V2.0 robi to, czego oczekujesz. Jeśli ma być głównym sprzętem domowym — dopłata do Mighty+ zwraca się w baterii i sterowaniu.
Najczęstsze pytania
Ile sesji wystarcza na jednym ładowaniu Crafty+ V2.0? Planet of the Vapes podaje cztery do pięciu sesji, czyli około 40 minut pracy. Vaporizer Wizard mówi o czterech do sześciu sesjach po 10–12 minut, VapeFully o sześciu. Karta produktu w 420market wskazuje „do 30 minut”.
Czy bateria jest wymienna? Nie. Ogniwo jest wbudowane i niewymienne przez użytkownika, tak samo jak w pozostałych przenośnych modelach Storz & Bickel.
Czym Crafty+ V2.0 różni się od starszego Crafty+? Dwiema rzeczami: gniazdem USB-C, które według dystrybutorów skraca ładowanie o 25 minut, i komorą pokrytą ceramiką. Reszta konstrukcji pozostaje bez zmian.
Czy Crafty+ V2.0 ma regulację temperatury? Na obudowie tylko trzy ustawienia: 180 °C, 195 °C i 210 °C. Pełen zakres 40–210 °C z krokiem 1 °C jest dostępny wyłącznie z aplikacji przez Bluetooth albo z WebApp na komputerze — aplikacji na iOS nie ma, bo Apple usunęło ten typ aplikacji ze swojego sklepu.
Ile trwa nagrzewanie? Producent podaje około minuty do 180 °C, Planet of the Vapes zmierzyło 80 sekund (przy niskim stanie baterii nawet dwie minuty), VapeFully 80–90 sekund. Karta sklepowa podaje 40–60 s — to wartość najbardziej optymistyczna z całego zestawu.
Źródła
- Crafty+ Vaporizer Review: Is It Worth the Hype? — Planet of the Vapes (recenzja opisuje wersję z USB-C i ceramiczną komorą, bez używania oznaczenia „V2.0″)
- Crafty+ vs Mighty+ Vaporizer Comparison — Planet of the Vapes
- Crafty+ Plus Vaporizer — karta produktu — Planet of the Vapes (specyfikacja, zawartość zestawu)
- Crafty+ Vaporizer Review — Vaporizer Wizard (materiał dotyczy modelu Crafty+ bez rozróżnienia wersji; strona blokowała bezpośrednie pobranie — HTTP 403)
- CRAFTY+ Vaporizer — Storz & Bickel (dane producenta)
- Veazy vs Venty: Which Storz & Bickel Vape Should You Buy? — Planet of the Vapes (dane o Venty i VEAZY)
- Crafty+ (Plus) V2 — karta produktu — VapeFully (dane rynku europejskiego)
- CRAFTY+ V2.0 — karta produktu — 420market.pl (cena, dostępność, zawartość zestawu)

